Bezpiecznie również podczas upałów - Aktualności - KMP Opole

Aktualności

Bezpiecznie również podczas upałów

Data publikacji 06.06.2018

Czekaliśmy na to od wielu miesięcy – nareszcie mamy lato. Aby jednak upał nie dał się nam za bardzo we znaki, warto odpowiednio się przygotować. Wypoczywając nad wodą nie traćmy zdrowego rozsądku – wypity alkohol i brawura nie są dobrymi doradcami. Pamiętajmy przy tym, aby absolutnie nie pozostawiać w zaparkowanych samochodach dzieci bądź zwierząt. Nagrzane auta stanowią wręcz śmiertelną pułapkę.

Najbliższe dni zapowiadają się wyjątkowo upalenie. Dla wielu z nas będzie to znakomita okazja, by wypocząć nad wodą. Na wyznaczonych kąpieliskach o nasze bezpieczeństwo będą dbali policjanci i ratownicy wodni. Pamiętajmy przy tym, że woda jest żywiołem i należy zachować w kontaktach z nią ostrożność. Nie pływajmy gdy wcześniej piliśmy alkohol. Osłabia to nasze umiejętności i trzeźwą ocenę ryzyka. Przypominamy również, że korzystanie z rowerków wodnych bądź łodzi pod wpływem alkoholu jest zabronione.

Aby nasza kąpiel była bezpieczna pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

- wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy;

- dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych - gdy wchodzimy z nimi do wody, otoczmy je szczególną opieką!

- po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo przyzwyczajmy ciało do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego;

- nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania czy kąpieli, nieznana głębokość może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć;

- pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka i sprawdzeniu czy sprzęt nadaje się do użytku;

- nie zabierajmy ze sobą na plażę rzeczy wartościowych, pozostawione bez nadzoru mogą być łatwym łupem dla złodzieja;

- nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu! Takie kąpiele często kończą się tragedią!!!

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

Ci z nas, którzy nie wybierają się nad wodę, również powinni przygotować się na kontakt z tak wysokimi temperaturami. Często popijana woda, osłona na głowę i ograniczenie czasu przebywania na słońcu mogą uchronić nas przed najbardziej przykrymi konsekwencjami.

Pamiętajmy przy tym, aby absolutnie nie pozostawiać w zaparkowanych samochodach dzieci bądź zwierząt. Nagrzane auta stanowią wręcz śmiertelną pułapkę. Gdy jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie wahajmy się zadzwonić pod numer alarmowy 112.