Aktualności

Dla poprawy bezpieczeństwa seniorów

Data publikacji 18.05.2023

Policjanci prowadzą cykliczne działania informujące seniorów o zagrożeniach jakie na nich czyhających. Niestety oszuści nadal atakują i wymyślają wciąż nowe metody. Funkcjonariusze kolejny raz proszą o czujność. My także nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy osoby starsze przed przestępcami. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia!

Osoby w wieku emerytalnym - często samotnie zamieszkujące, są szczególnie narażone na działanie oszustów. Stąd podpisane w kwietniu br. porozumienie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego z policjantami, którego celem jest podnoszenie świadomości seniorów w obszarze przeciwdziałania zagrożeniom. Nasi policjanci jeszcze aktywniej włączyli się w działania ukierunkowane na bezpieczeństwo naszych mieszkańców. W spotkania angażowani są już nie tylko policyjni profilaktycy, ale także funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo- śledczego, którzy na co dzień przyglądają się mechanizmom działania sprawców.

Aby profilaktyka była skuteczna i przekładała się na spadek liczby oszustw, trzeba przede wszystkim edukować seniorów w zakresie wiedzy na temat bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnych czy systemów bezpieczeństwa. Kolejnym dopiero krokiem jest przedstawienie metod działania sprawców, którzy coraz częściej sięgają po takie ,,narzędzia”. Już nie wystarczy mówić naszym bliskim na kogo powołują się przestępcy w rozmowach telefonicznych, ale także o tym, jak wykorzystują bankowość elektroniczną do pozyskania danych wrażliwych, które pozwalają im zarządzać cudzymi pieniędzmi.

Na koniec spotkania seniorzy opowiadali o swoich doświadczeniach, kiedy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać. Miło funkcjonariuszom było usłyszeć, że czujność seniorów była spowodowana tym, że na wcześniejszych spotkaniach policjanci ostrzegali ich przed właśnie takimi metodami oszustw.

Seniorze pamiętaj:     

  • W sytuacjach wzbudzających podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.
  • Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
  • Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.
  • Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.
  • Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowasz się rozsądnie.
  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz.
  • Nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści!
Powrót na górę strony