Aktualności

O tym jak nie paść ofiarą oszustów rozmawialiśmy z opolskimi seniorami

Data publikacji 15.03.2023

Opolscy policjanci od lat działają na rzecz bezpieczeństwa osób starszych, wychodząc naprzeciw problemom związanym z wszelkiego rodzaju oszustwami, których ofiarami mogą paść osoby w kwiecie wieku. Dzisiaj (15 marca) funkcjonariusze spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego wieku. Celem przedsięwzięcia było przede wszystkim uwrażliwienie seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa.

W kampanii edukacyjno – prewencyjnej, oprócz policyjnego profilaktyka z seniorami spotkał się funkcjonariusz pionu dochodzeniowo-śledczego mł. asp. Bartek Mruk. Dochodzeniowiec na co dzień zajmujący się tematyką oszustw, z punktu widzenia procesowego przybliżył mechanizm działania sprawców. Z analizy prowadzonych postępowań wynika, że każdy z nas może paść ofiarą oszustwa. Poruszając się w świecie wirtualnym, korzystając z telefonii, komputerów i w szczególności elektronicznej bankowości, bez podstawowej wiedzy możemy stać się łatwym kąskiem dla przestępców.  

Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie się i zaznajamianie z wciąż zmieniającymi się metodami przestępczego działania sprawców. Ci, są zawsze o krok przed swoją ofiarą, dostosowują mechanizmy do czasu, miejsca i rozmówcy. Wprowadzając nas w stan niepokoju i paniki powodują, że działamy nieracjonalnie, pokornie wykonując polecenia. W okresie wakacji, ferii czy długich weekendów często wykorzystują motyw wypadku powodując, że dla odbiorcy jest to sytuacja bardzo realna, bo przecież często zdarza się, że w tym czasie nasi bliscy podróżują. W okresie świątecznym, kiedy zamawiamy paczki, prezenty dla najbliższych,  otrzymujemy wiadomości o drobnej niedopłacie za przesyłkę. W tekście załączony jest link, który przenosi nas do elektronicznej bankowości. Wpisując hasło i login sprawiamy, że oszuści przejmują władanie nad naszą bankowością elektroniczną. Oszuści są dobrze przygotowani, wykorzystują w tym celu fałszywe strony łudząco podobne do autentycznych witryn bankowych. O tych i innych metodach opowiadali słuchaczon policjanci.

Na zakończenie spotkania funkcjonariusze z komendy miejskiej w Opolui przekazali seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety są osoby, które mogą nas oszukać, okraść i musimy stale się przed nimi chronić. Policjanci przekazali, że jeśli jest się w sytuacji niebezpiecznej, lub ma się podejrzenie, że ktoś chce nas oszukać, wówczas należy natychmiast wybrać numer alarmowy 112 i poinformować o tym odpowiednie służby.

Pamiętaj !

,,Jeśli zostałeś oszukany to nie dla tego że jesteś głupi czy naiwny,

 a dlatego, że obdarzyłeś kogoś większym zaufaniem, niż na to zasługiwał”

Powrót na górę strony