Aktualności

AED - ten sprzęt może uratować życie

Data publikacji 20.10.2022

O tym, jak ważny jest defibrylator nie trzeba przekonywać. Zastosowanie go w pierwszych czterech minutach, zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie aż o 90 procent. Dostępność do urządzenia jest coraz bardziej powszechna, a jego obsługa nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Przekonali się o tym policjanci podczas ćwiczeń z wykorzystaniem fantomu, pod czujnym okiem ratownika.

Nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się w sytuacji, gdy nagle trzeba udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność, a jej serce zatrzymało się. Pamiętajmy, że w niektórych instytucjach dostępne są tak zwane AED, czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Ich wykorzystanie zwiększa szanse na przeżycie ratowanych osób.

AED czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, jest to urządzenie, które dzięki impulsowi elektrycznemu może przywrócić prawidłową akcję serca osobie poszkodowanej w stanie nagłego zatrzymania krążenia. Jego obsługa nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia. Po włączeniu wydawane są kolejne instrukcje głosowe, które powinna wykonać osoba prowadząca akcję ratowniczą. Przekonali się o tym policjanci, którzy pod czujnym okiem ratownika ćwiczyli udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, podczas różnych sytuacji i założeń.

AED pojawiły się już w wielu placówkach użyteczności publicznej na terenie Opola, ale dostęp do tych urządzeń możliwy jest jedynie w godzinach pracy tych instytucji. Dlatego kilka tygodni temu defibrylator znalazł się na wyposażeniu Komendy Miejskiej Policji w Opolu, gdzie dostępny jest przez całą dobę.

Pamiętajmy, że z AED należy skorzystać jeśli znajduje się ono w niedalekiej odległości od miejsca, w którym udzielamy pomocy. Jeśli jesteśmy sami, w pierwszej kolejności należy ocenić stan poszkodowanego i zadzwonić na numer 112, a następnie przystąpić do udzielania pomocy zgodnie ze wskazówkami operatora. Nie bójmy się pomagać, w sytuacji zatrzymania akcji serca, ucisk klatki piersiowej może zaważyć na życiu drugiego człowieka. Często w takich sytuacjach los poszkodowanego jest w rękach przypadkowej osoby.


 

Powrót na górę strony