Aktualności

Bezpieczeństwo osób starszych tematem spotkania policjantów z opolskimi seniorami

Data publikacji 13.10.2022

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu uczestniczyli w spotkaniu z seniorami, które odbyło się w dniu wczorajszym, w pod opolskiej miejscowości Świerkle. Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą. Na podstawie przykładów podanych przez policjantów, seniorzy dowiedzieli się, np. jak nie stać się ofiarą oszustów działających metodą “na policjanta CBŚ” oraz ,,administratora", jak bezpiecznie wyruszyć na grzybobranie czy zabezpieczyć swoją altanę przed włamaniem.

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest z pewnością bardzo ważne. Dlatego policjanci z komendy miejskiej w Opolu bardzo chętnie uczestniczą w spotkaniach, na których przypominają mieszkańcom o zwykłych środkach bezpieczeństwa. Tym razem funkcjonariusze mieli okazję spotkać się z osobami starszymi w miejscowości Świerkle, podczas pikniku integracyjnego.

Policjantki przekazały seniorom niezbędna wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚ” czy „na administratora”. Zwróciły uwagę na to, że podawanie się za krewnych, funkcjonariuszy Policji czy pracowników różnych instytucji oraz firm usługowych to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Goście zwrócili również uwagę na bezpieczeństwo seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśnili, jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych, podczas przejazdu środkami komunikacji miejskiej czy zbliżającego się Święta Zmarłych.

Podczas rozmów z seniorami poruszono także kwestie związane z bezpieczną wyprawą do lasu na grzyby. Jak przygotować się do takiej wyprawy, co ze sobą zabrać i jak ważne jest poinformowanie osób bliskich w które miejsce się wybieramy – to wszystko było przedmiotem rozmów z mieszkańcami Opolszczyzny.

Pora jesienna to czas, kiedy przygotowujemy nasze ogródki działkowe do przezimowania. Warto w tym czasie w sposób odpowiedni zabezpieczyć nasz dobytek przed kradzieżą, a altanę przed włamaniem. Dlatego o tym wszystkim przypominały podczas spotkania funkcjonariuszki.


 

Powrót na górę strony