Podsumowanie świątecznego weekendu i wtorkowych działań pn. „Trzeźwy poranek”
Za nami czterodniowy, świąteczny weekend oraz poranne działania „Trzeźwy poranek”. W trakcie świąt odnotowaliśmy 2 wypadki drogowe i 19 kolizji. 4 nietrzeźwych kierujących zdecydowało się wsiąść za kierownicę w trakcie świąt, a wtorkowe działania ujawniły 8 pijanych kierowców. Policjanci zatrzymali 4 kierującym ich uprawnienia, w tym jedne za nadmierną prędkość w obszarze zabudowanym.
Działania związane ze Świętami Wielkanocnymi rozpoczęliśmy od piątku, 18 kwietnia i potrwały one aż do poniedziałku, 21 kwietnia. Dodatkowo, dzisiaj, we wtorek rano policjanci przeprowadzili wzmożone kontrole trzeźwości w ramach działań pn. „Trzeźwy poranek”.
W trakcie czterech dni świątecznego weekendu odnotowaliśmy 19 kolizji i 2 wypadki drogowe. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w piątek, 18 kwietnia, po godz. 18:00 na opolskim odcinku autostrady A4 w kierunku na Katowice. Według ustaleń pracujących na miejscu policjantów, 25-letnia kierująca oplem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją samochodu i najechała na tył osobowego suzuki. W wyniku zdarzenia ranny został 42-letni kierujący suzuki oraz jego 40 i 7-letnie pasażerki. Osoby te z ranami niezagrażającymi ich życiu zostały przetransportowane do szpitala. Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
W trakcie świątecznego weekendu policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących, jedną osobę z sądowym zakazem prowadzenia pojazdu oraz jedną z cofniętymi uprawnieniami. Funkcjonariusze zatrzymali także uprawnienia 4 kierującym, w tym jedne za nadmierną prędkość w obszarze zabudowanym.
Wtorkowe działania pn. „Trzeźwy poranek” przyniosły zatrzymanie przez policjantów 8 nietrzeźwych kierujących. 2 z nich odpowie za przestępstwo, a 6 za wykroczenia. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.