Aktualności

Oszuści nie mają wakacji i wciąż działają w naszym regionie

Data publikacji 30.07.2024

W ostatnim czasie 5 osób dało się oszukać przestępcom podszywającym się pod policjantów i osoby najbliższe. W każdej z tych sytuacji oszuści wyłudzili po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego przypominamy o tym, że przestępcy nie robią sobie wakacyjnej przerwy i wciąż są aktywni. Dzwoniąc, uwiarygodniają swoje przestępstwa czasem wakacyjnych wyjazdów. Nie dajmy się oszukać i rozłączmy każdą rozmowę w której ktoś porusza temat naszych oszczędności lub chce nas zaangażować w "policyjną akcję".

W ostatnim tygodniu otrzymaliśmy informacje o 5 oszustwach. Przestępcy dzwonili do mieszkańców naszego regionu i pod legendą wypadku osoby najbliższej lub zagrożonych na koncie bankowych oszczędności nakłonili mieszkańców powiatu do przekazania im swoich pieniędzy. W każdej z tych sytuacji poszkodowani stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przypominamy:

  • Policjanci w żadnym przypadku nie angażują osób postronnych do policyjnych działań. W sytuacji, kiedy ktoś podający się za policjanta, chce żebyśmy przekazali mu pieniądze lub wzięli udział w obławie na oszustów i „pomogli” mu schwytać kogoś na gorącym uczynku, wtedy zawsze jest to oszustwo.
  • Policjanci nigdy telefonicznie nie wypytują o posiadane oszczędności. Jeśli w rozmowie telefonicznej poruszany jest temat pieniędzy, oszczędności, kont bankowych, to raczej na pewno mamy do czynienie z oszustem podszywającym się pod policjanta czy też pracownika banku.
  • Oszuści bardzo często próbują uwiarygodnić swoje główne oszustwo poprzez poprzedzające je „próbne” oszustwo. Zdarzają się sytuacje, kiedy to przestępcy dzwonią do nas z pierwszą, uwiarygodniającą próbą oszustwa, by po chwili skontaktować się ponownie podając się za policjanta zajmującego się złapaniem tych pierwszych „oszustów”. Ma to uwiarygodnić główne przestępstwo.
  • Nigdy funkcjonariusze policji nie proszą o podanie haseł dostępowych do kont bankowych. Jeśli ktoś w rozmowie telefonicznej usiłuje uzyskać nasze hasła i loginy, np. do bankowości internetowej czy też kont na mediach społecznościowych to na pewno mamy do czynienia z przestępcą. Chroń swoje hasła.
  • Pamiętajmy, że przestępcy atakują również osoby młodsze i w średnim wieku. Ich przestępcza działalność nie ogranicza się tylko do seniorów. Zawsze zachowaj czujność, gdy ktoś w rozmowie telefonicznej porusza zagadnienie pieniędzy  i oszczędności.

Dlatego każdą podejrzaną rozmowę od razu zakończmy. Jeśli potrzebujemy to skontaktujmy się z rodziną i przekażmy im treść rozmowy. Warto również o próbie oszustwa poinformować policjantów.

Edukujmy się wzajemnie. W gronie najbliższych i przyjaciół rozmawiajmy o tym problemie. Przekazujmy również te informacje naszym seniorom.

Powrót na górę strony