Aktualności

Podsumowanie Tygodnia Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Data publikacji 11.03.2024

Za nami tygodniowe działania policjantów ruchu drogowego, które skupiło się w sposób szczególny na reagowaniu na wykroczenia wobec pieszych, rowerzystów i innych niechronionych uczestników ruchu drogowego. To blisko 240 ujawnionych wykroczeń, między innymi wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na przejściu, ale również przechodzenie przez jezdnie w miejscu niedozwolonym czy przejazd rowerem wzdłuż przejścia dla pieszych. Kontrolowane osoby musiały liczyć się z wnioskami o ukaranie do sądu i mandatami, jednak w niektórych przypadkach policjanci stosowali również pouczenia.

Od poniedziałku 4 marca do niedzieli 10 marca trwały wojewódzkie działania pn. „Tydzień Bezpieczeństwa Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego”. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Opolu również zaangażowali się w te działania. W trakcie tego tygodnia, w sposób szczególny przyjrzeli się zachowaniu kierowców wobec pieszych, jak i również możliwym wykroczeniom popełnianym przez rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz samych pieszych.

Przez ten czas, policjanci z Opola ujawnili blisko 240 wykroczeń. Z tej liczby, kierowcy samochodów zachowali się w sposób nieprawidłowy wobec pieszych 185 razy (m.in. wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, nieustąpienie im pierwszeństwa). Za te wykroczenia policjanci nałożyli 119 mandatów, wystosowali 6 wniosków o ukaranie do sądu i pouczyli 62 razy. Natomiast piesi popełnili 37 wykroczeń – głównie przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej. W 23 przypadkach funkcjonariusze pouczyli za wykroczenia, ukarali mandatami 14 osób. Użytkownicy rowerów 16 razy naruszyli przepisy, m.in. poprzez jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych, czy też poprzez nieposiadanie odpowiedniego wyposażenia ich jednośladu. W 8 przypadkach zakończyło się to postępowaniem mandatowym,a w 8 pouczeniem.

Pamiętajmy, że popełniając jak kierowcy wykroczenia wobec pieszych czy rowerzystów narażamy ich na duże niebezpieczeństwo. Zdarzenia drogowe z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego często mają dramatyczne skutki. Pieszych i rowerzystów nie chronią bowiem takie systemy bezpieczeństwa jak pasy, karoseria czy poduszki powietrzne. Natomiast jako piesi nie zapominajmy, że oprócz praw ciążą na nas również obowiązki związane z bezpiecznym i odpowiedzialnym poruszaniem się po naszych drogach. Korzystając z przejść dla pieszych upewnijmy się, że możemy przez nie przejść bezpiecznie, nie wchodźmy na nie nagle i z zaskoczenia, dajmy czas kierowcy nas zauważyć i się zatrzymać.

Powrót na górę strony