Aktualności

Podczas niskich temperatur pamiętajmy także o zwierzętach

Data publikacji 13.12.2023

Niskie temperatury są trudne nie tylko dla ludzi. Mroźne wieczory i poranki, opady i wiatr to prawdziwe wyzwanie dla zwierząt pozostających poza domem. Pamiętajmy o tym szczególnie, gdy termometr wskazuje minusowe temperatury. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że zwierzę nie jest rzeczą. Jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Na największe niebezpieczeństwo narażone są nasze czworonogi. Często zapominamy o nich, pozostawiając je np.: w nieocieplonych i nieuszczelnionych budach, bez ciepłego posiłku lub przywiązując do ogrodzeń i słupów. Pies musi mieć możliwość schronienia się przed mrozem, śniegiem czy deszczem. Odczuwa skutki niekorzystnej aury podobnie jak my. Jest to szczególnie ważne w okresach silnego mrozu. W tych okresach wpuśćmy psa, choćby na noc do cieplejszego pomieszczenia (piwnica, garaż).

Pamiętajmy, że w mroźne dni nasze zwierzęta, aby utrzymać stałą temperaturę ciała, potrzebują dodatkowej porcji pożywienia. Ważne jest również, aby było to pożywienie ciepłe oraz wysokoenergetyczne. Warto pozostawić również uchylone okienko piwniczne, tak aby pobliskie koty mogły schronić się w cieple.

Jeśli masz informacje o znęcaniu się nad zwierzętami, przetrzymywaniu ich w niewłaściwych warunkach bytowania skontaktuj się z Policją pod numerem alarmowym 112.

Powrót na górę strony